Samimiyet ve Yüz-Göz Olmak

Kültürel olarak aşırı yakın, hatta bağımlı annelerin ve sınır koyan, soğuk babaların ellerinde büyüyen çocuklarız.Bu da toplumca; samimi olmakla, yüz-göz olmak arasında bocalamada bıraktı ilişkilerimizi. Samimi olmak karşı tarafa gösterilen; ilgi,sevgi ve meraktır. İki kişi arasında açık ve olduğu gibi iletişim vardır.
Yüz-göz olmak ise; saygısızlık, zaaf arama ve gerektiğinde kullanma, kendi çıkarları için yakınlığı kullanma, karşı tarafın alanına izinsiz ve saygısızca müdahil olma vardır.
Samimiyette karşı taraf hatalı olsa da onu hatasıyla kabul etmek ve yanında olmak vardır. Yüz-göz olmakta ise, senin için en iyisini ben bilirim dayatmaları. Samimiyet her zaman, her koşulda yanındayımdır. Yüz-göz olmak ise, ben sana demiştimdir. Yüz-göz olanın istediği haklı olmaktır. Karşısındakinden çok bilmektir.
Kendinin nerede bitip, ötekinin nerede başladığını bilemeyen yüz-göz ilişkilerde karşı tarafın hayatı taciz edilir. Sınırsız bir müdahale hakkı tanır kendisine ve karşısındakinin karar alma yetisine, özgürlüğüne saygı duymaz.
Samimi ilişkide senin nasıl olduğun merak edilir.Yüz-göz olunan ilişkide ise, nasıl olduğun zaten bilinir ve nasıl olman gerektiğine karar verilir.

Bir cevap yazın